February 2015

Hamlet

21. february 2015 at 19:22 | Barlie |  Books
Nikdy jsem něměla o Shakespearovi valné mínění. O čem samozřejmě psal, to jsem věděla, ale nikdy mě nijak nelákalo si to přečíst.
Každopádně mám to v povinný četbě a blbě se kritizujou věci, co neznám ne?Shakespeare spoilers
Takže jsem přečetla Hamleta.
A mám pořád stejně špatný názor na přeceňovanou Shakespearovu tvorbu.
Abych to shrnula - je to kniha plná monologů jednoho šílence, který vidí duchy a podle toho, co mu řekne se rozmachuje mečem okolo záclon a zabije tím jednu z hlavních postav.
Myslím, že každý přibližně ví, o čem Hamlet je.
Pokud bych mohla něco vyzdvihnout, tak líbily se mi tam taky asi tři citáty. A občas tam byla dobrá myšlenka. Ale jinak je tuctový příběh bez nějaké ohromující zápletky nebo rozuzlení.
Dala bych tomu, tak tři hvězdičky z pěti, bylo to čtivý a je to klasika s velkým K. Uznávám, že přečíst Shakespeara je považováno za základ, ale ne. Nijak mě to prostě neoslovilo.
Nepřijde mi to natolik vyjimečné aby se několik století po jeho smrti (pokud to vůbec napsal on) stále učilo a mluvilo o tom, jako o velké literatuře.
Třeba Lakomec od Moliéra byl tisickrát lepší.
Co si myslíte vy o Shakespearovi a jeho tvorbě?

Moji oblíbení umělci

15. february 2015 at 20:37 | Barlie |  Underground
Vzhledem k tomu, že má inspirace k psaní článku je na bodu mrazu (ne-li někde pod nulou), tak jsem se rozhodla napsat článek o mých oblíbených umělcích. Hrozně nerada kreslím (nenávidím to z celé své duše), ale umění mě vážně zajímá, baví mě číst o umělcích a jejich dost komplikovaných životech. Spousta umělců, mělo příšerné životy. Během svého života nebyli úspěšní, byli na mizině a ještě většinou velké problémy. Jak se říká, mezi genialitou a šílenstvím je jen malý rozdíl.


Vincent van Gogh
Vincent je první malíř, kterého jsem vůbec zaznamela. Za svého života nebyl úspěšný a je známý tím, že si uřízl ucho. Trpěl psychickou poruchou. Za celý svůj život prodal pouze jeden jediný obraz. Měl velkou depresi a postřelil se do hrudníku, ale neuvědomoval si, že je to smrtelné zranění a vrátil se zpět do hostince. Umřel za dva dny v náruči svého bratra. Jeho poslední slova "Smutek potrvá navždy."